03 februar 2012

KONDENZ NA OKNIH

Ali imate tudi vi težavo s kondenzom na oknih?


Do kondenza pride zaradi prevelike razlike med notranjo in zunanjo temperaturo. Težko se ga boste povsem znebili, njegove posledice pa vseeno lahko precej omilite.

Večina ljudi ima v stanovanju ali hiši okna z nizko prepustnostjo zraka. Ravno obratno velja za stara lesena okna. Včasih skoraj ni bilo treba prezračevati, ker se je zrak pri zaprtem oknu dovolj menjaval. S tem je skozi okno uhajala tudi toplota.

Pri sodobnih oknih porabimo manj za ogrevanje, vendar moramo večkrat zračiti. Priporočljivo je zračiti vsaj 4x na dan: zjutraj, 2x čez dan in zvečer pred spanjem. Zračimo tako, da odpremo na stežaj vsaj dve okni, da nastane prepih. Če je zunaja temperatura pod ničlo, pustimo odprto 2-3 minute, da se zrak shladi, ne pa tudi pohištvo in stene.

S tem nikakor ne ‘mečete’ denarja za toploto skozi okno, saj se mrzel zrak v prostoru takoj zopet segreje. Najslabše je imeti okna stalno odprta na kip.

Mrzel zunanji zrak osuši notranji zatohel in vlažen zrak.

Če imate spuščene žaluzije jih je dobro čez zimo imeti toliko dvignjene, da pri rosnem delu šipe zrak bolje kroži. Če imate balkon, naj se perilo suši zunaj tudi pozimi. Mrzlo perilo se bo potem v notranjem prostoru hitro posušilo, ker zrak ne bo rabil posrkati toliko vlage kot sicer. Vlaga v zraku se odloži v obliki kapljic na najbolj mrzel del stanovanja in to so ponavadi okenske šipe.